Zespół Szkół im. W.Witosa w Suchej Beskidzkiej












link do facebook zs Witos
link do facebook zs SKKT wędrowiec

Certyfikaty




Współpraca









PTTK - Założenia statutowe | Historia działalności koła | Dekalog i Karta Turysty

Historia działalności PTTK
w Zespole Szkół im. W.Witosa w Suchej Beskidzkiej

Od początku swojego istnienia, czyli od 1977 roku, Szkolny Klub Krajoznawczo- Turystyczny skupiła miłośników turystyki i krajoznawstwa - uczniów Zespołu Szkół im. Wincentego Witosa w Suchej Beskidzkiej. Przy dużej pomocy i zaangażowaniu P. Jana Kusia, założycielem i opiekunem Koła PTTK została mgr Maria Jurzak.

Młodzież brała udział w 12 pieszych obozach wędrownych zwiedzając Polskę północną od Braniewa po Gdańsk, Pojezierze Szczecińskie i Pojezierze Suwalskie oraz południową (góry i wyżyny) a mianowicie: Beskid Śląski , Beskid Żywiecki, Beskid Sądecki , Góry Świętokrzyskie i Stołowe, Bieszczady, Pieniny, Roztocze. Nie obce im były tereny centralnej polski wraz ze stolicą, którą zawsze odwiedzali w drodze powrotnej z obozów.

Młodzież uczestniczyła w licznych konkursach i olimpiadach odnosząc znaczące sukcesy. W konkursie Ogólnopolskim "Szlakiem Wiedzy i Przygód" zajęli w kolejnych latach dwa razy II miejsce i jeden raz I miejsce. Po raz pierwszy wprowadzono członkowstwo w PTSM.

Uchwałą Zarządu Głównego PTTK Maria Jurzak została kilkakrotnie odznaczona ZŁOTĄ ODZNAKĄ "Zasłużony w pracy PTTK wśród młodzieży" Dużą pomoc i zaangażowanie w działalność Koła wykazywali również nauczyciele: mgr Zuzanna Targosz, mgr Irena Skrzypek, Andrzej Chaja oraz Stanisław Wyrobek.

W latach 1992-1996 opiekunem Koła PTTK był mgr Józef Bałos.

Młodzież brała udział Ogólnopolskiej Olimpiadzie Wiedzy Turystyczno- Krajoznawczej zajmując III miejsce, Turnieju Krajoznawczym zajmując I miejsce, Wojewódzkim Turnieju Wiedzy zajmując VI miejsce , a kategorii najlepszych kronik I miejsce. W 1992r. po raz pierwszy drużyna wzięła udział w Ogólnopolskim Rajdzie Chłopskim w Rajczy odnosząc znaczące sukcesy.

W latach 1996-1999 opiekunem Koła PTTK była mgr Agata Jania.

Młodzież uczestniczyła w licznych konkursach i olimpiadach. Podczas Ogólnopolskiego Rajdu Szkół Hotelarskich i Turystycznych zajęła II miejsce w konkursie "Najpiękniejszy album promujący region", II miejsce w konkursie "Najpiękniejszy totem" oraz I wyróżnienie w konkursie wiedzy "Ziemia Kielecka". W Ogólnopolskiej Olimpiadzie Wiedzy Turystyczno-Krajoznawczej "W stronę Wiednia i Dunaju" zdobyła IV miejsce drużynowo, a indywidualnie: II i VI miejsce. W Jubileuszowym Turnieju Turystyczno-Krajoznawczym zajęła III miejsce, Ogólnopolskiej Olimpiadzie turystyczno-Krajoznawczej - 1000 lat sąsiedztwa zajęła V miejsce, Rajdzie Szlakiem wiedzy i przygód po Beskidzie Śląskim i Żywieckim oraz Rajdzie Chłopskim

W latach 1999-2001 opiekunem Koła PTTK był mgr Andrzej Chaja.

Młodzież uczestniczyła w licznych rajdach zdobywając szczyty : Babiej Góry, Jałowca, Koskowej Góry, Pilska oraz Szlakiem Ks. Kard. Karola Wojtyły (Skawica - Hala Krupowa - Polica - Przełęcz Krowiarki) w Olimpiadzie Wiedzy Turystyczno - Krajoznawczej, Ogólnopolskim Rajdzie Chłopskim zajmując I miejsce drużynowo. W okresie zimy młodzież uczestniczyła w kuligach organizowanych w Zawoi.

Od 2001 roku opiekunem Koła PTTK jest mgr Anna Żaczek

W 2004r. Koło PTTK otrzymało nazwę : Szkolne Koło Krajoznawczo-Turystyczne "Wędrowiec".

Przeciętnie każdego roku do SKKT należy około 30-40 osób, a w wycieczkach biorą również udział uczniowie nie zrzeszeni. Jeździmy wszędzie. Zwiedzamy najbliższą okolice oraz inne regiony kraju . Docieramy w miejsca powszechnie znane i popularne wśród turystów, ale wędrujemy też nieprzetartymi ścieżkami mało popularnych regionów, utwierdzając się w przekonaniu, że nie ma miejsc mało atrakcyjnych krajoznawczo. Poznajemy parki narodowe i rezerwaty przyrody . Jednym słowem - wycieczki są dla nas wspaniałą zabawą, połączonym z interesującym sposobem zdobywania wiedzy.

Organizujemy spotkania z ciekawymi ludźmi :

  • Krzysztofem Wielickim zdobywcą wszystkich "ośmiotysięczników",
  • podróżnikiem Władysławem Grodeckim,
  • przedstawicielem Babiogórskiego Parku Narodowego Tomaszem Pasierbkiem,
  • podróżnikiem Edwardem Hudziakiem oraz GOPR-owcemi
  • Do tradycji klubowej weszły rajdy i wędrówki górskie na Babią Górę, Koskową Górę, Leskowiec, Turbacz oraz udział w Rajdzie Gwieździstym im. kard. Stefana Wyszyńskiego, Rajdzie Szlakiem ks. Kard. Karola Wojtyły, Rajdzie Górskim Podbabiogórskie Miasta. Bierzemy również udział w rajdach dwudniowych po Pieninach , Beskidzie Śląskim i Żywieckim.

    Nasze sukcesy:

  • Małopolski Redyk Stermaków w 2006r zajęliśmy II miejsce , a 2007 r. I miejsce.
  • Ogólnopolski Konkurs na "Najlepsze Szkolne Koło Krajoznawczo-Turystyczne" w 2007r. - I miejsce
  • Ogólnopolski Rajd Chłopski: I miejsce w klasyfikacji szkół ponadgimnazjalnych oraz II miejsce w klasyfikacji drużynowej w 2008 roku.
  • Małopolski Konkurs o zdobycie jak najwięcej odznak GOT w 2008r - I miejsce
  • Uchwałą Zarządu Głównego PTTK w 2005r Anna Żaczek została odznaczona ZŁOTĄ ODZNAKĄ "Zasłużony w pracy PTTK wśród młodzieży"
  • Wszystkich bardzo serdecznie zapraszamy do wspólnych wędrówek. Do zobaczenia na szlaku.