Zespół Szkół im. W.Witosa w Suchej Beskidzkiej












link do facebook zs Witos
link do facebook zs SKKT wędrowiec

Certyfikaty




Współpraca









ROK SZKOLNY 2015/2016 - Najważniejsze wydarzenia i sukcesy

100 lat Tarczy Legionów w Suchej

W dniu 16 czerwca 2016 r. Małgorzata Kolaniak w obecności pani Teresy Mydlarz przeprowadziła lekcję poświęconą Legionom Polskim walczącym w I wojnie światowej. Lekcja została zrealizowana w klasie II TGb. W ramach wprowadzenia M. Kolaniak poinformowała klasę o tym czym była Tarcza Legionów i że inspirację do przeprowadzenia lekcji dała Pani Teresa Mydlarz która namalowała Tarczę i zawiesiła ją w korytarzu szkolnym. Następnie wspólnie z młodzieżą nauczycielki odśpiewały pieśń pt. "Pierwsza Brygada " oraz krótko omówiono pieśni legionowe. M. Kolaniak wygłosiła krótki wykład na temat tła historycznego w którym walczyły Legiony a także cele które twórcy i walczący w legionach pragnęli osiągnąć. Został omówiony również schemat podziału Legionów a następnie krótka prezentacja multimedialna dotycząca szlaku bojowego Legionów od 1914-1918 r. Na zakończenie lekcji została zaprezentowana jedna z najważniejszych bitew legionowych pod Kostiuchnówką (opis bitwy w relacji potomków uczestników tej bitwy). Ostatnim elementem lekcji było wykonanie pamiątkowego zdjęcia i podziękowanie uczniom za udział w lekcji.

Tarcza Legionów Tarcza Legionów Tarcza Legionów

Finaliści III Edycji Programu TalentowiSKO - Inkubator szkolnych biznesów

Krajowa Komisja Konkursowa wyłoniła laureatów konkursów Programu „TalentowiSKO” na etapie centralnym. W maju obradowały Komisje Regionalne, które wyłoniły laureatów na etapie regionu. 7 czerwca br. Komisja Krajowa wyłoniła spośród nich zwycięzców na szczeblu centralnym. W Komisjach zasiadali przedstawiciele Kuratoriów Oświaty, Krajowej Rady Spółdzielczej, Krajowego Związku Banków Spółdzielczych, Fundacji Rozwoju Spółdzielczości Uczniowskiej, Banków Spółdzielczych z Grupy BPS oraz Banku BPS. Zwycięzcy Trzeciej Edycja Programu TalentowiSKO 2015/ 2016 w kategorii Szkoły Ponadgimnazjalne: III miejsce Angelina Cholewa, Sylwia Targosz, Angelika Szwajda uczennice klasy II Technikum Ekonomicznego pod patronatem Banku Spółdzielczego w Suchej Beskidzkiej Uczennice za zajęcie trzeciego miejsca na szczeblu centralnym zdobyły nagrodę pieniężną w wysokości 3000zł. Opiekunem merytorycznym zwycięskiego zespołu była mgr Beata Szafraniec. Serdecznie gratulujemy laureatom

Inkubator

Staż zawodowy do Grecji

Już kolejny raz uczniowie ZS im. W. Witosa w Suchej Beskidzkiej wyjadą na dwutygodniowy staż zawodowy do Grecji współfinansowany przez EFS POWER. Tym razem w stażu będą uczestniczyć głównie uczniowie klas Technikum Hotelarskiego i Obsługi Turystycznej. Oprócz nich w projekcie biorą udział uczniowie Technikum Gastronomicznego i Zasadniczej Szkoły Zawodowej kucharz . W ramach projektu „Organizacja staży dla uczniów kształcących się w zawodach gastronomiczno- hotelarskich” uczniowie wyjadą do hotelu Dias w Kalilopolis na Riwierze Olimpijskiej, gdzie będą brali udział w zajęciach przygotowujących do zawodu. Poza tym uczniowie będą mieli okazję poznać kulturę i zabytki kolebki naszej cywilizacji, jaką jest Grecja. Nasza Szkoła stara się zapewnić uczniom naukę na najwyższym poziomie zarówno w zakresie przygotowania do zawodu ale staramy się również dbać o rozwój kulturalny naszych uczniów. Efektem naszych działań jest prestiżowa Złota Odznaka dla najlepszego Technikum przyznawana przez „Perspektywy”, którą możemy się szczycić. Celem obecnego projektu, skierowanego przede wszystkim do uczniów Technikum Hotelarskiego i Obsługi Turystycznej, jest zdobywanie doświadczeń związanych z przyszłym zawodem, zarówno w pracy hotelu, obsługa gości hotelowych, pracą gastronomii i obsługą Klienta biura turystycznego. Chcielibyśmy, aby uczniowie w praktyce mogli zobaczyć, jak wygląda ich przyszła praca, a przy okazji mieli możliwość zwiedzana jednego z najpiękniejszych zakątków Europy. W tym roku w stażu uczestniczą również uczniowie klas pierwszych, co ma być dla nich motywacją do nauki. Witos zaprasza absolwentów Gimnazjów, gwarantujemy wysoki poziom kształcenia, i dla najlepszych dwutygodniowy wyjazd do pięknej Grecji.

mgr Aneta Drobny


Staże w grecji Staże w grecji Staże w grecji Staże w grecji

Inkubator szkolnych biznesów

Do tegorocznej, trzeciej już edycji konkursów przystąpiło ponad 36 000 uczniów z blisko 300 szkół podstawowych i gimnazjalnych oraz szkół ponadgimnazjalnych realizujących program „TALENOWISKO” pod patronatem Banków Spółdzielczych z Grupy BPS. Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych zgłaszali do konkursu „Inkubator szkolnych biznesów” pomysły na własny biznes. Na etapie regionalnym zwyciężył zespół w składzie: I MIEJSCE Angelina Cholewa, Sylwia Targosz, Angelika Szwajda uczennice klasy II Technikum Ekonomicznego z pod patronatem Banku Spółdzielczego w Suchej Beskidzkiej Uczennice za zajęcie pierwszego miejsca na szczeblu regionalnym zdobyły nagrodę pieniężną w wysokości 2000zł. Opiekunem merytorycznym zwycięskiego zespołu była mgr Beata Szafraniec. Zespół z naszej szkoły, który zdobył I miejsce na szczeblu regionalnym będzie walczył o nagrody w etapie krajowym, którego rozstrzygnięcie odbędzie się 7 czerwca br.


„Koskowa Góra 2016”

W dniach 20.05 i 24.05.2016r grupa członków SKKT „Wędrowiec” i uczniów z klasy 2 Technikum Hotelarskiego wraz z opiekunami : Małgorzatą Piergies, Iwoną Bogacz i Anną Żaczek wzięła udział w rajdzie górskim, by zdobyć szczyt Koskowej Góry (867 m) - najwyższy szczyt Beskidzie Makowskim. Wznosi się on pomiędzy miejscowościami Bogdanówka i Bieńkówka. Swoją wędrówkę rozpoczęliśmy w Żarnówce na Przysłowiu, skąd wyruszyliśmy w drogę. Szczyt Koskowej Góry jest płaski i rozległy w większości bezleśny, dzięki czemu rozciąga się z niego piękna panorama widokowa. Tak niesamowitej widoczności dawno nie mieliśmy, a kolejne pasma górskie były doskonale widoczne. Podziwialiśmy piękną panoramę Tatr, pasmo Babiej Góry, Policy, Baraniej Góry, Gorce, a po drugiej stronie Kalwarią, Skawinę a nawet Kraków. Po krótkim odpoczynku udaliśmy się w dalszą drogę szlakiem żółtym przez Ostrysz (707 m n.p.m.) – Stańkową (666 m n.p.m.) do Makowa Podhalańskiego , gdzie przy pięknej słonecznej pogodzie zakończyliśmy rajd.


Rajd Koskowa Góra Rajd Koskowa Góra Rajd Koskowa Góra Rajd Koskowa Góra

Pozdrowienia z Bratysławy i Budapesztu

Dzień 01. czerwca to ważna data w kalendarzu – oczywiście chodzi o Dzień Dziecka. Jednak nam ten dzień będzie kojarzył się jeszcze ze wspaniałymi wspomnieniami z Bratysławy i Budapesztu. Długo czekaliśmy na tę chwilę. Gdy wreszcie nadeszła, o godzinie 7.15, z uśmiechem na twarzach, wyjechaliśmy z Suchej Beskidzkiej. Przed nami długa droga. Na szczęście nasze panie nie zapomniały o nas i z okazji Dnia Dziecka poczęstowały wszystkich pysznymi pączkami.

Pierwszy przystanek to Bratysława. Mimo burzy udało nam się zwiedzić Zamek Devin, Modry Kościółek i Katedrę Świętego Marcina. Zachwycił spacer po Starym Mieście. Kolejne dwa dni spędziliśmy w stolicy Węgier – Budapeszcie. Tu również nie zabrakło atrakcji. Jechaliśmy zabytkowym metrem, byliśmy w ZOO, na Wyspie Świętej Małgorzaty, na Wzgórzu Gellerta. Na Placu Bohaterów robiliśmy pamiątkowe grupowe zdjęcia. Najwięcej radości sprawił nam nocny rejs statkiem po Dunaju. Budapeszt nocą – niezapomniany widok.

Dziękujemy naszym wychowawczyniom: Pani Annie Halawie i Pani Annie Żaczek za zorganizowanie dla nas tej wycieczki. Dziękujemy !!! Uczniowie z klasy 2TE i 2Ga


Wycieczka _ węgry Wycieczka _ węgry Wycieczka _ węgry Wycieczka _ węgry

Finał ”Najlepszy kucharz 2016”

W Zespole Szkół im Wincentego Witosa w Suchej Beskidzkiej 7 najlepszych młodych kucharzy walczyło w X edycji konkursu gastronomicznego ”Najlepszy kucharz 2016” Każdy z uczestników zaplanował bardzo skrupulatnie swoje potrawy. Każdy miał za zadanie przedstawić tęczę kolorów na swoich talerzach i oczarować nimi jurorów. Tematem przewodnim tegorocznej edycji były ”Przekąski wiosenne” Uczniowie zaprezentowali: kaczkę, łososia i wiele innych, wykwintnych dań. Finaliści konkursu oceniani byli pod kątem:przygotowania potrawy zgodnie z tematyką; przygotowania i opracowania receptur gastronomicznych uwzględniających nowe trendy w gastronomii;prezentacji wykonanych potraw. Uczniowie pod okiem jury: p.Beata Lipka ,p. Zofii Bąbol oraz Renaty Pochopień przygotowywali potrawy. Wszyscy uczestnicy wykazali się dużymi umiejętnościami. Nagrody ufundowane zostały przez Radę Rodziców, Drogerię Kosmyk oraz Kegel-Błażusiak.

  • I miejsce –Baca Alicja kl II TGA
  • II miejsce – Święchowicz Patrycjakl II TGa
  • III miejsce – Pelcel Jakub kl II TGA
  • Serdecznie gratulujemy udziału w konkursie i życzymy kolejnych sukcesów!.


    Najlepszy kucharz Najlepszy kucharz Najlepszy kucharz Najlepszy kucharz

    Dziewczyny do Nowych Technologii - CISCO

    W kwietniu uczennice klas informatycznych 2TI i 3HI Zespołu Szkół im. W.Witosa po raz kolejny wzięły dział w wydarzeniu Girls Power Tech w krakowskim CISCO. Uczestniczyły w serii warsztatów mających na celu zainteresowanie dziewczyn nowymi technologiami. Brały udział w wideokonferencji z koleżankami z kilku różnych kontynentów i koordynatorką globalną projektu z USA.

    Event odbył się w ramach Girls in ICT Day – Dziewczyny do Nowych Technologii, obchodzonego na całym świecie dnia, w którym dziewczęta oraz młode kobiety zachęcane są do budowania swojej ścieżki kariery w branży informatycznej. Podczas „Girls in ICT” przedsiębiorstwa, szkoły wyższe oraz wiele innych instytucji otwiera swoje drzwi i organizuje spotkania mające na celu przedstawienie uczennicom i studentkom korzyści z kariery w branży ICT. Inicjatywa ta pomaga w wyrównywaniu szans kobiet i wpływaniu na podejmowanie przez nie decyzji o przyszłej karierze. Wskazuje młodym kobietom zalety wyboru zawodu, który włączy je do wysoko wyspecjalizowanych kadr w nauce, sferze badań i rozwoju i innych kluczowych dla gospodarki dziedzin.

    W Zespole Szkół Witosa od 2012 roku działa Lokalna Akademia CISCO. W ramach swojej działalności na warsztatach prowadzonych przez panów D.Krzeszowiak i T.Gielas uczniowie klas informatycznych mają możliwości podnoszenia swoich kompetencji zawodowych. Uczniowie korzystają z platformy edukacyjnej, uczestnicząc w kursach IT Essentials i CCNA Discovery.


    Cisco Cisco Cisco Cisco

    PODBOJU GRECJI ciąg dalszy .....

    Kolejna grupa młodzieży z Zespołu Szkół im. W.Witosa w Suchej Beskidzkiej w ramach projektu „ Culinary Tastes of Europe” wyrusza w maju na podbój Grecji. Polska Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości i Edukacji realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich. Celem projektu jest podniesienie kompetencji zawodowych w dziedzinie gastronomii wśród 72 uczestników. 14 - dniowy staż uczniowie zrealizują w hotelu Delphi Beach w Eratini oraz hotelu Dias w Kalilopolis na Riwierze Olimpijskiej.

    W ramach praktyk przewidziana jest również realizacja programu kulturowego, w trakcie którego zostanie przybliżona historia i kultura Grecji. Uczniowie wzięli udział w zajęciach przygotowawczych kulturowo-językowych. Wyjazd jest formą wyróżnienia dla osób legitymujących się dobrymi wynikami w nauce, wysoką frekwencją, aktywnością w życiu klasy i szkoły oraz dużą kulturą osobistą.


    Sukcesy turystyczne uczniów ''Witosa''

    W dniach od 20 do 23 kwietnia 2016 roku w Spale odbyły się zawody centralne III Olimpiady Wiedzy Turystycznej. W zawodach centralnych brało udział 30 najlepszych uczniów z całego kraju wyłowionych na podstawie eliminacji etapu okręgowego. W olimpiadzie biorą udział uczniowie szkół turystycznych oraz uczniowie liceów ogólnokształcących. Do etapu centralnego awansowała uczennica suskiego ''Witosa'' Katarzyna Listwan z klasy 3LT (grupa turystyczna). Katarzyna uzyskała tytuł finalistki tej olimpiady co upoważnia ją do zwolnienia z części teoretycznej egzaminu zawodowego-kwalifikacja T14. Dodatkowo Kasia otrzymała indeks na dowolnie wybrany kierunek wydziału nauk o Ziemi uniwersytetu łódzkiego. Oznacza to tyle że będzie przyjęta (jeżeli zechce) z pominięciem postępowania rekrutacyjnego na studia. Olimpiada Wiedzy Turystycznej obfituje w liczne atrakcje dla uczestników i opiekunów. W tej edycji uczestnicy mieli możliwość zwiedzania Łodzi, bunkrów kolejowych z czasów II wojny światowej w Konewce, skansen rzeki Pilicy i rezerwatu niebieskie źródła. Dodatkową atrakcją była gra terenowa questing po Spale, oraz integracyjne wieczory krajoznawcze (dla uczestników) „wiem skąd jestem” i „wieczór z piosenką na turystycznym szlaku” (uczestnicy i opiekunowie. Same zmagania olimpiady składały się z trzech etapów. W pierwszym etapie uczestnicy rozwiązują test, drugi etap o prezentacja multimedialna przygotowanego przez siebie projektu „Szlaki turystyczne od pomysłu do realizacji”. Trzeci etap to przygotowanie wycieczki po wybranym mieście europejskim wraz z omówieniem jej realizacji na podstawie materiałów dostarczonych przez organizatora. To już drugi z rzędu udział uczniów Z.S. im. W. Witosa w zawodach centralnych tej olimpiady. Opiekunami merytorycznymi uczennicy byli: mgr Grzegorz Sikora i mgr inż. Izabela Śliwa. To nie koniec sukcesów uczniów technikum obsługi turystycznej. Ta sama uczennica Katarzyna Listwan zdobyła wyróżnienie XI edycji konkursu „Znaczenie turystyki w rozwoju regionalnym” organizowanym przez Wyższą Szkołę Turystyki i Ekonomi w Suchej Beskidzkiej pod patronatem Małopolskiego Kuratora Oświaty w Krakowie. Opiekunem merytorycznym był mgr Grzegorz Sikora.


    sukcesy turystyczne sukcesy turystyczne sukcesy turystyczne

    Sukcesy ekonomistów

    Sukces Anny Ryś uczennicy klasy 3TE z Zespołu Szkól im. W.Witosa w Suchej Beskidzkiej w I edycji ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Handlowo Menadżerskich. W dniach od 14 do 15 kwietnia w Zespole Szkół Ekonomicznych im. Michała Kaleckiego w Bielsku Białej rozegrany został finał I edycji Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Handlowo Menadżerskich. Jest to kontynuacja popularnego Turnieju Wiedzy i Umiejętności Handlowo Menadżerskich, którego rozegrano XX edycji. Głównym organizatorem OWiUHN jest Stowarzyszenie Dyrektorów i Nauczycieli Twórczych i Aktywnych Szkół Zawodowych w Bydgoszczy. Patronem naukowym jest Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Koninie. Oprócz zmagań naukowych wszyscy mieli okazję zwiedzać najciekawsze zabytki Bielska Białej, a wieczorem uczestniczyli w spotkaniu integracyjnym przy ognisku. Z naszej szkoły do ścisłego finału, w którym brało udział 62 uczniów z całej Polski dotarła uczennica z klasy 3 Technikum Ekonomicznego Anna Ryś. Nasza uczennica w etapie centralnym uzyskała tytuł finalistki Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Handlowo Menadżerskich. Ten tytuł uprawnia ją do zwolnienia z części teoretycznej egzaminu zawodowego z sumą 100% (kwalifikacja A36) oraz sprawi, ze otrzyma punkty przy rekrutacji na wyższą uczelnię. Anna zatem przeszła do historii naszej szkoły jako pierwsza finalistka tej nowo powstałej olimpiady. W tym miejscu należy napisać, że inni uczniowie z tej szkoły: Michał Mglej (kl. 1TE/Ż), Agnieszka Toczek (kl. 3TE), Martyna Zachura (kl. 3TE) oraz Paulina Wądolna (kl. 4TE) otrzymali wyróżnienia za udział w etapie okręgowym tej olimpiady zgodnie z jej regulaminem. Opiekunem merytorycznym uczniów naszej szkoły była mgr inż. Irena Skrzypek-Sikora, pomagał jej mgr Grzegorz Sikora.


    sukcesy ekonomiczne sukcesy ekonomiczne

    WITOS na podium w konkursie TURBOLANDESKUNDE 2016

    Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie "Turbolandeskunde - wędrówka po krajach niemieckiego obszaru językowego" Österreich zorganizowanym przez Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Niemieckiego. Konkurs odbył się pod patronatem Międzynarodowego Stowarzyszenia Nauczycieli Języka Niemieckiego (IDV) oraz przy wsparciu Goethe Institut w Krakowie. Konkurs składa się z 3 etapów. Do pierwszego etapu zgłosiło się 12 drużyn trzyosobowych. Po zmaganiach z testem obejmującym wiele szczegółowych pytań dotyczących Austrii została wyłoniona zwycięska drużyna z kl. 1 EŻ w składzie: Mglej Michał, Mikołajek Patrycja i Pacyga Katarzyna, opiekun Pani mgr Danuta Pindel-Nowak. W dniu 15 kwietnia 2016 drużyna przystąpiła do II etapu konkursu, który odbył się w ZS im. H. Kołłątaja w Jordanowie. Dzięki dużej wiedzy oraz przemyślanej strategii drużyna z naszej szkoły uplasowała się na III miejscu. Wprawdzie nie wystarczyło to na ostatni – III etap, ale i tak możemy pogratulować zwycięzcom i życzyć im samych sukcesów w pogłębianiu wiedzy o krajach niemieckiego obszaru językowego. Zapraszamy wszystkich do udziału w następnej edycji w przyszłym roku.

    Turbolandeskunde Turbolandeskunde Turbolandeskunde Turbolandeskunde


    Krokusy 2016

    W dniu 12.04.2016r członkowie Szkolnego Koła Krajoznawczo – Turystycznego „Wędrowiec” udali się do Zakopanego , by w górach poszukać pierwszych oznak wiosny czyli – krokusów. Naszym celem było przejście Doliną Chochołowską do schroniska. Po drodze podziwialiśmy piękną panoramę Tatr, które były przykryte jeszcze warstwą śniegu. Pogoda nam dopisała , świeciło słoneczko i było bardzo ciepło. Już od parkingu mogliśmy podziwiać piękne połacie rozkwitłych krokusów. Po ponad godzinnej wędrówce dotarliśmy do polany , gdzie naszym oczom ukazały się w pięknej krasie siwo-fioletowy dywan krokusów. Wrażenia były niesamowite, coś pięknego! Zmęczeni ale bardzo zadowoleni wyruszyliśmy w drogę powrotną. Kto jeszcze nie doświadczył pierwszych przebłysków prawdziwej wiosny zapraszamy w przyszłym roku na taką wycieczkę, by zobaczyć niesamowite dywany wytkane tymi fioletowo-liliowymi kwiatami

    Krokusy Krokusy Krokusy Krokusy

    Uczniowie oddali to co najcenniejsze - krew

    30 marca w Zespole Szkół im. W. Witosa w Suchej Beskidzkiej z inicjatywy Szkolnego Koła PCK i HDK zorganizowano kolejną akcję honorowego krwiodawstwa. Młodzi ludzie udowodnili, że do niesienia pomocy innym nie trzeba ich namawiać w jakiś szczególny sposób, trzeba jedynie stworzyć okazję do sensownego działania. Tak też się stało. W środę około godziny dziewiątej rano zajechał przed szkołę ambulans Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie ( z oddziału terenowego w Suchej Beskidzkiej ) z niezbędnym sprzętem do „upuszczania” krwi oraz sztabem zdeterminowanych w działaniu pań pielęgniarek oraz pana doktora. Brać szkolna w liczbie 63 uczniów stawiła się dzielnie przed oblicze służby medycznej, aby ta dokonała swojej powinności. Były słodycze, czekolady oraz dużo, dużo…….. emocji. Ważna sprawa – pomóc komuś bezinteresownie. Koordynatorami akcji byli nauczyciele: Beata Szafraniec i Agata Jania.


    PCK- oddaj krew PCK- oddaj krew PCK- oddaj krew PCK- oddaj krew PCK- oddaj krew PCK- oddaj krew PCK- oddaj krew

    Targi Edukacyjne – Festiwal Zawodów w Małopolsce

    Targi Edukacyjne – Festiwal Zawodów w Małopolsce stanowią jeden z kluczowych elementów programu wsparcia kierowanego przez samorząd województwa małopolskiego do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Na tegorocznej, czwartej edycji Festiwalu na powierzchni 9 000 m2 Centrum Targowo-Kongresowego EXPO Kraków, gimnazjaliści i uczniowie szkół ponadgimnazjalnych mogli oglądać pokazy umiejętności zawodowych oraz maszyny i urządzenia obsługiwane przez uczniów i przedsiębiorców.

    Uczestniczyliśmy w tej imprezie po raz pierwszy. Nasze stanowisko wystawiennicze można było znaleźć w części turtystyczno-gastronomicznej targów. Nauczyciele i uczniowie z Witosa biorący bezpośredni udział w imprezie dołożyli wszelkich starań, by cieszyło się ono dużym zainteresowaniem zwiedzających. Więcej


    Festiwal zawodów Festiwal zawodów Festiwal zawodów Festiwal zawodów


    Mateusz Mglej finalistą konkursu "Matematyka w Technice dla Technika"

    Gratulujemy serdecznie Mateuszowi z klasy 4 Technikum Logistycznego ,który zajął 12 miejsce w ścisłym ogólnopolskim finale konkursu "Matematyka w Technice dla Technika". Wszyscy finaliści i opiekunowie-nauczyciele matematyki,byli zaproszeni na uroczyste ogłoszenie wników i podsumowanie szóstej edycji konkursu, które odbyło się 29 lutego 2016r. na Wydziale Podstaw Techniki Politechniki Lubelskiej. Życzymy dalszych sukcesów



    Stop dyskryminacji

    W roku szkolnym 2015/2016 uczniowie ZS i. W. Witosa włączyli się do realizacji programu edukacyjnego prowadzonego przez Polską Sekcję Amnesty International pod tytułem „Razem Mamy Siłę : Stop Dyskryminacji”. W ramach projektu uczniowie klasy 2HO przygotowali ankietę dotyczącą problemu dostrzegania i doznawania dyskryminacji w różnych miejscach oraz przeprowadzili badanie ankietowe w klasach od I-IV w naszej szkole, a także wśród kilku klas trzecich gimnazjów w Zawoi, Suchej Beskidzkiej i Zembrzycach. Więcej


    Stop dyskryminacji Stop dyskryminacji Stop dyskryminacji Stop dyskryminacji Stop dyskryminacji


    Przemówić do serca

    W Zespole Szkół im. Wincentego Witosa 9 lutego 2016 roku odbyła się prelekcja edukacyjna dla uczniów pełnoletnich, podczas której zostały przekazane przez opiekunów i wolontariuszy – członków Szkolnego Kola PCK z klasy II Technikum Organizacji Reklamy informacje o dawstwie szpiku kostnego i komórek macierzystych. W niezbędne materiały do przeprowadzenia prezentacji i rejestracji wyposażyła nas Fundacja DKMS Polska (Baza Dawców Komórek Macierzystych). Prelekcja ta poprzedziła Rejestrację Potencjalnych Dawców Szpiku, która miała miejsce w naszej szkole 12 lutego 2016 roku. Akcję koordynowało Szkolne Koło PCK i HDK. Od wielu lat nasi uczniowie oddając krew pomagają chorym, tym razem postanowiliśmy włączyć się w akcję poszukiwania dawcy szpiku kostnego dla Karoliny Oczkowskiej z Osielca. Zostało zarejestrowanych 96 osób – głównie uczniów klas III i IV, ale również wśród rejestrujących się znalazły się osoby spoza naszej szkoły - zarówno rodzice, jak i absolwenci. Akcja daje szansę na znalezienie bliźniaka genetycznego nie tylko samej Karolinie, ale również 96 innym osobom, które czekają na przeszczep szpiku. Pamiętajmy, że wiele osób czeka na swojego dawcę szpiku, dlatego zachęcamy wszystkich do wypełnienia deklaracji. Jako dawca komórek macierzystych dajesz choremu najcenniejszy dar - szansę by żyć. „Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest, nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi” – niech słowa Świętego Jana Pawła II będą pełnym wyrażeniem tego co wydarzyło się w ostatnim czasie w „Witosie”.


    Dawcy komórek Macierzystych Dawcy komórek Macierzystych Dawcy komórek Macierzystych Dawcy komórek Macierzystych Dawcy komórek Macierzystych


    Walentynkowa siatkówka

    W Zespole Szkół im W.Witosa w dniu 12.02.2016r. odbył się Siatkarski Turniej Walentynkowy. O godz 8:00 , do rywalizacji stanęło 44 drużyny składające się z par mieszanych. Po krótkiej rozgrzewce, przeprowadzono losowanie i przystąpiono do rozgrywek. Każd drużyna miała swoją nazwę więc zapowiedzi meczu czasami brzmiały wesoło np: Precle- Ptysie, Zajączki-Wściekłe Kozy, Dzika Fredka-Koziałki, Pączusie –Grubaski, Kacie Oczka –Jurny Dzięciał…...Turniej rozgrywano systemem „do dwóch przegranych”, a finał, do którego awansowało 6 zespołów, systemem „każdy z każdym”.

    W wyniku zaciętej (wybaczającej błędy) rywalizacji,

  • I miejsce zajęły „ANNIOŁY” – Anna Ryś , Dominik Suski
  • II miejsce zajęli „HARWACI” – Angelika Babińska , Paweł Harwat
  • III miejsce zajęły „MISIE” – Adrianna Wilczak, Mikołaj Smolik
  • IV miejsce zajęły „WRÓBELKI” – Angelika Mirocha, Jakub Wróbel
  • V miejsce zajęły „MALUCHY” – Sylwia Ordzowiały, Kamil Takuśki
  • VI miejsce zajęły „PSZCZÓŁKI” – Alicja Baca, Piotr Kardaś
  • Dziękujemy Zakładowi „Kuracjusz Beskidzki” za otrzymaną wodę mineralną oraz Radzie Rodziców za ufundowane nagrody


    Walentynki Walentynki Walentynki Walentynki


    Zimowe sukcesy uczniów z „Witosa”

    W dniach 5-7.02.2016r.uczniowie Zespołu Szkół im. W. Witosa z Suchej Beskidzkiej pod opieką Anny Żaczek , wzięli udział w Ogólnopolskim Międzynarodowym Narciarskim Rajdzie Chłopskim w Rajczy. Honorowym patronatem był Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Krzysztof Jurgiel, Marszałek Województwa Śląskiego – Wojciech Saługa, Prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa – Daniel Obajtek, Prezes Krajowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych – Władysław Serafin.

    (...)W wyniku rywalizacji nasze dwie drużyny zajęły ex-aequo I miejsce w klasyfikacji szkół ponadgimnazjalnych i IV w klasyfikacji gmin. W Crossie Przełajowym Nordic Walking na 3 km w kategori Dz 4, I miejsce zajęła Dominika Baran, a II miejsce zajęła Gabriela Ogorzelec, a w kategorii Ch 4 , I miejsce zajął Wojciech Bogacz, a III miejsce Dariusz Zemlik. W Crossie Przełajowym Nordic Walking na 5 km, w kategorii M 1, I miejsce zajął Adam Kaczmarczyk, II miejsce zajął Jakub Chrząszcz, a III miejsce zajął Robert Stanaszek. W Kategorii K 4, I miejsce zajęła Anna Żaczek.


    Rajd chłopski Rajd chłopski Rajd chłopski Rajd chłopski


    60-lecie PTTK

    W dniu16 stycznia br. W Zespole Szkół im. W. Witosa odbyły się uroczystości związane z obchodami 60-lecia Oddział PTTK Ziemi Babiogórskiej im. prof. dr Walerego Goetla oraz 50-lecia Koła Przewodników Beskidzkich i Terenowych im. Wawrzyńca Szkolnika. Wzięli w nim udział członkowie PTTK, przewodnicy oraz zaproszeni goście. Szkolne Koło Krajoznawczo Turystyczne „Wędrowiec” reprezentowali : Izabela Biela, Jakub Chowaniak, Magdalena Mikołajek, Milena Rajchel, Aleksandra Surzyn, Anna Urbańczyk.

    Po wystąpieniu prezesa Wojciecha Żaka i złożeniu obszernego sprawozdania z działalności Zarządu Oddziału, dalszej owocnej pracy i współpracy życzył : Starosta Suski – Józef Bałos, Burmistrz Miasta Sucha Beskidzka – Stanisław Lichosyt, Dyrektor Centralnego Ośrodka Turystyki Górskiej w Krakowie - Jerzy Kapłon, Janusz Fujak p.o. dyrektor BPN, Nadleśniczy Nadleśnictwa Sucha – Tadeusz Kosman, Prezes Zarządu PTTK w Żywcu – Jakub Nowak, Przedstawiciele oddziału PTTK i Koła Przewodników z Wadowic, Prezes Koła Przewodników w Rabce – Tadeusz Uczniak

    Z okazji 60 – lecia Oddziału PTTK w Suchej Beskidzkiej Zarząd Główny PTTK uhonorował wielu członków i osoby wspierające odznakami i dyplomami. W uznaniu zasług za działalność społeczną dla dobra PTTK dyplomy otrzymali nauczyciele z Naszej szkoły: Iwona Bogacz, Małgorzata Piergies i Tomasz Pituła, a Złotą Honorową Odznakę PTTK otrzymała: Anna Żaczek – opiekun Naszego Koła


    60-lecie PTTK 60-lecie PTTK 60-lecie PTTK 60-lecie PTTK 60-lecie PTTK 60-lecie PTTK


    Duży sukces naszego logistyka

    Uczeń klasy II Technikum Logistycznego Bartłomiej Wójcik zajął 10. miejsce w Ogólnopolskim Akademickim Turnieju TransEdu, wykazując się szeroką wiedzą z zakresu logistyki i wysokimi umiejętnościami posługiwania się aplikacją Systemu Trans.eu. Opiekunami naszego finalisty były mgr inż. Paulina Pietrusa-Sobaniak i mgr Iwona Wójcik. Bartłomiejowi gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!



    Spotkanie opłatkowe dla emerytów Związku Nauczycielstwa Polskiego

    W dniu 17.12.2015r w Zespole Szkół im. W. Witosa odbyło się spotkanie opłatkowe dla emerytów Związku Nauczycielstwa Polskiego . Wydział Gastronomii odpowiedzialny był za zorganizowanie spotkania opłatkowego dla 90 osób. Nakryciem stołów zajęła się mgr inż. Barbara Polak z uczniami z klasy III TH 1 oraz III RK. Nakrycie, dekoracje i obsługę przygotowała mgr inż. Izabela Śliwa z klasami III TH 1, III TH 2, III RK, IV TE. Przygotowaniem tradycyjnych potraw wigilijnych zajęli się dr.inż. Krzysztof Maciejowski z klasą 1GB oraz mgr inż. Józef Bąbol z klasą 3 GB. Pyszne ciasta i tradycyjne pierniczki upiekły mgr inż. Paulina Porębska z klasą 1KC ora mgr inż. Małgorzata Panek z klasą 3 GA. Młodzież która uczestniczyła w przygotowaniu imprezy była bardzo zaangażowana w powierzone zadania. Wykazała się dużą fachowością, odpowiedzialnością.


    Spotkanie opłatkowe ZNP Spotkanie opłatkowe ZNP Spotkanie opłatkowe ZNP Spotkanie opłatkowe ZNP


    Najpiękniejszy motyw zdobiący sardynkę portugalską

    Rozstrzygnięcie szkolnego konkursu plastycznego
    „Na najpiękniejszy motyw zdobiący sardynkę portugalską”.Festas de Lisboa

    Konkurs organizowany był przez v-ce dyr Panią Danutę Pindel-Nowak wraz z nauczycielkami reklamy – panią Teresę Mydlarz oraz panią Katarzynę Fidelus - w ramach upowszechnienia projektu POWERSE - „Zagraniczna mobilność kadry edukacji szkolnej pod tytułem „Wzbogacanie warsztatu zawodowego nauczycieli przedmiotów gastronomicznych przez nabywanie nowych umiejętności”. Konkurs odbył się w Zespole Szkół im. Wincentego Witosa w Suchej Beskidzkiej, a jego przedmiotem było przygotowanie motywu plastycznego, zdobiącego szablon kartonu o kształcie sardynki portugalskiej. Konkurs inspirowany był podobnym wydarzeniem odbywającym się corocznie w Portugalii – współzawodnictwem o najpiękniejszą sardynkę artystyczną w ramach festiwalu Festas de Lisboa. Więcej


     
  • I miejsce – Katarzyna Pająk z kl.2RE
  • II miejsce – Gabriela Ogorzelec z kl.2RE
  • III miejsce- Natalia Gołuszka z kl. 3RK
  • Wyróżnienie -Milena Nowak  klasa 1RE.
  • Gratulujemy


    Konkurs sardynka Konkurs sardynka Konkurs sardynka

    Dni kuchni i kultury portugalskiej

    W miesiącach listopadzie i grudniu 2015 roku miała miejsce w naszej szkole popularyzacja kuchni i kultury portugalskiej. W ramach tego przedsięwzięcia odbył się szereg różnorakich imprez, które miały przybliżyć naszym uczniom, nauczycielom oraz zaproszonym gościom charakterystyczne cechy tego iberyjskiego kraju.

    Przedsięwzięcie było bezpośrednio związane z pobytem 30 nauczycieli ZS im.W.Witosa w Portugalii na przełomie września i października 2015 roku w ramach programu PO_WER Wiedza Edukacja Rozwój. Nauczyciele uczestniczyli w ramach projektu: „Wzbogacanie warsztatu zawodowego nauczycieli przedmiotów gastronomicznych poprzez nabywanie nowych umiejętności” w szkoleniach, kursach, wizytowali szkoły portugalskie, poznawali system kształcenia uczniów oraz doskonalenia zawodowego nauczycieli. Wiedza i nowo nabyte kompetencje wdrażają obecnie w proces dydaktyczny oraz popularyzują poprzez konkursy i różnego rodzaju akcje.Więcej



    Dzien kuchni portugalskiej Dzien kuchni portugalskiej Dzien kuchni portugalskiej


    Popularyzacja kuchni portugalskiej w ramach Światowego Dnia Zdrowej Żywności

    W dniu 27 listopada 2015r. jak co roku odbył się w Zespole Szkół im. Wincentego Witosa w Suchej Beskidzkiej Dzień Zdrowej Żywności. W tym roku akcja pod hasłem ,,Błonnik w roli głównej'' połączona była z popularyzacją produktów kuchni portugalskiej.

    Nauczyciele przedmiotów gastronomicznych z naszej szkoły przebywali w okresie wrzesień – październik 2015 na szkoleniach w Portugalii w ramach projektu PO_WER „Wzbogacanie warsztatu zawodowego nauczycieli przedmiotów gastronomicznych poprzez nabywanie nowych umiejętności”. Wiedza i nowo nabyte kompetencje starają się wdrażać w proces dydaktyczny oraz popularyzować poprzez konkursy i różnego rodzaju akcje. Tradycją w naszej szkole jest obchodzenie Światowego Dnia Żywności, który corocznie kładzie nacisk na inną kwestię związaną ze zdrowym żywieniem. W tegoroczną tematykę wspaniale wpisały się warzywa i owoce oraz tradycyjne dania kuchni portugalskiej.Więcej


    Błonnik Błonnik Błonnik Błonnik Błonnik Błonnik Błonnik Błonnik


    W Witosie uczcili pamięć Grudnia 70

    W dniu 17 grudnia 2015r. Młodzież ZS im.W.Witosa zrzeszona w Szkolnym Kole Patriotycznym uczciła pamięć tej strasznej masakry na wybrzeżu 1970 roku. W obecnym roku przypada 45 rocznica tych wydarzeń. Młodzi ludzie z „Witosa”(z rożnych klas) przygotowali pod kierunkiem opiekuna mgr Grzegorza Sikory specjalną cześć artystyczną „Grudzień 70-pamiętamy” poświęcona wydarzeniem grudniowym na Wybrzeżu. Uczniowie zaprezentowali się dla swoich kolegów w obecności części nauczycieli. Głównym celem tego patriotycznego projektu jest przypominanie o tych kartach historii naszego kraju dzięki którym możemy dzisiaj żyć w wolnym kraju. Jednym z takich „przystanków” na drodze do wolności był „Grudzień 70”. Jest to też dla młodzieży inna niż tradycyjne lekcje historii. Pomysłodawcą tego przedsięwzięcia i autorem scenariusza jest mgr Grzegorz Sikora-opiekun Szkolnego Koła Patriotycznego. W tym miejscu opiekun chciał podziękować młodzieży z „Witosa” z klas 4H, 4TE, 2RE, 1HO,1GB,za trud jaki włożyli w przygotowanie tego scenariusza i osobiste zaangażowanie.



    "Dziewczyna z gitarą, czy może z granatem"

    W dniu 24 listopada 2015 roku odbył się w Lubniu XI Przegląd pieśni patriotycznych. Tym razem nosił on tytuł "... A dziewczęta z wojskiem szły..." i był realizowany w ramach Programu "Na drodze do Polski Niepodległej".

    Naszą szkolę reprezentowała Anna Wypartowicz z klasy 4 HO, która pod kierunkiem opiekunów mgr Tomasza Smyraka i mgr Marka Stasiaka, była zobligowana do przygotowania dwóch utworów. Po kilku próbach powzięto decyzję, aby teksty popularne dawniej lub modne współcześnie - typu "Dziewczyna z granatem" - zastąpić ambitnymi, lecz dosyć trudnymi.

    Uczennica sama komponowała muzykę, która była wiele razy, w wyniku dyskusji, zmieniana i modyfikowana tak, by współgrała z tekstem. Efektem przygotowań były dwie piosenki do tekstów: "Sierpień 80" Krzysztofa Kasprzyka i "Inka" Andrzeja Kołakowskiego. Przegląd trwał długo i odbywał się na kilku poziomach - w zależności od typu szkół i kategorii wiekowych. W wyniku rywalizacji, nasza uczennica uzyskała Tytuł Finalistki Przeglądu. To duże osiągnięcie Anny Wypartowicz, która konkurowała na równi z półprofesjonalnymi wykonawcami ze szkół muzycznych. Na ręce Dyrektora naszej szkoły wpłynęły serdeczne gratulacje ze strony Małopolskiego Kuratora Oświaty - Aleksandra Palczewskiego, w związku z sukcesem uczennicy i opiekunów.


    Dziewczyna z gitarą, czy może z granatem Dziewczyna z gitarą, czy może z granatem Dziewczyna z gitarą, czy może z granatem Dziewczyna z gitarą, czy może z granatem Dziewczyna z gitarą, czy może z granatem


    Wycieczka - Wawel i muzeum AK

    W dniu 19 listopada 2015r. Klasa 2H/T odbyła wycieczkę zawodową do Krakowa .W programie wycieczki znalazły się takie atrakcje turystyczne jak: Zamek Królewski Wawel oraz Muzeum Armii Krajowej im. Generała Emila Fieldorfa-Nila. Młodzież najpierw zwiedzała Wawel, wszak w tym miesiącu był od nieodpłatnie udostępniony turystom. Zwiedzaliśmy na Wawelu komnaty, skarbiec i zbrojownię oraz wystawę specjalną „Kraków zakazany”. Uczniowie zobaczyli też słynny obraz Leonarda da Vinci „Dama z łasicą”. Kolejnym etapem wycieczki zawodowej było zwiedzanie muzeum AK im. Generała Emila Fieldorfa-Nila. Jest to jedyna placówka, która posiada tak bogate zbiory poświęcone tematyce Polskiego Państwa Podziemnego. Nie zabrakło akcentów patriotycznych, młodzież spotkała się z żywą legendą AK pułkownikiem Tadeuszem Bieńkowiczem ps „ Rączy” (ur. 1923r.), dowódcą akcji na więzienie w Lidzie, gdzie uwolnionych zostało 69 osób. Całą akcję poprowadził pułkownik bez ani jednego wystrzału z broni palnej. Nasza młodzież skorzystałam z okazji i zrobiła pamiątkowe zdjęcie z bohaterem. Opiekunami, organizatorami wycieczki zawodowej byli: mgr Grzegorz Sikora i mgr Teresa Mydlarz.


    Wawel i AK Wawel i AK Wawel i AK Wawel i AK

    "Bez ścigania się ze Stachurą"

    W dniu 18 listopada 2015 roku odbyły się Makowskie Dni Poezji. Recytatorzy tym razem zmierzyli się z twórczością poety, prozaika i pieśniarza Edwarda Stachury. Gościem specjalnym i pierwotnie jurorem był Jacek Wojciechowski - aktor Teatru ludowego w Krakowie. Uczestnicy mieli przygotować dwa lub trzy teksty bohatera wieczoru, które miały się zmieścić w 10 minutach. Reprezentantami naszej szkoły były uczennice: Ilona Kudzia z klasy II TGA przygotowywana przez mgr Beatę Bałos, Natalia Odrowąż i Patrycja Bisaga z klasy IV RT przygotowywane przez mgr Marka Stasiaka.


    Bez ścigania się ze Stachurą Bez ścigania się ze Stachurą Bez ścigania się ze Stachurą


    Mateusz Mglej finalistą w konkursie "Matematyka w Technice dla Technika"

    W etapie szkolnym ,który odbył się 20 października 2015 wzięło udział 26 uczniów klas maturalnych ZS im W.Witosa w Suchej Beskidzkiej . Do etapu drugiego zakwalifikowało się trzech uczniów : Mateusz Mglej, Marcin Sobaniak ,Szymon Bojęś wszyscy z klasy 4LG. 5 grudnia 2015 w Zespole Szkół Elektronicznych w Lublinie uczniowie ,pod opieką wychowawcy mgr Katarzyny Staszak, przystąpili do drugiej części konkursu. Do finału zakwalifikował się Mateusz Mglej z klasy 4 LG.

    Gratulujemy wszystkim uczniom, szczególnie ,Mateuszowi, który pod koniec stycznia 2016 roku będzie reprezentował Zespół Szkół im W.Witosa w finale konkursu "Matematyka w Technice dla Technika" w Politechnice Lubelskiej w Lublinie.


    atematyka w Technice dla Technika


    Przemówić do serca

    18 listopada 2015r. Szkolne Koło PCK zorganizowało akcję honorowego krwiodawstwa pod hasłem: „Młoda krew ratuje życie”. Młodzi ludzie udowodnili, że do niesienia pomocy innym nie trzeba ich namawiać w jakiś szczególny sposób, trzeba jedynie stworzyć okazję do sensownego działania. Tak też się stało. Brać szkolna wraz z nauczycielami z wielką determinacją i zaangażowaniem uczestniczyła w tym wielkim przedsięwzięciu. W powadze, skupieniu, ale jednocześni z urwisowskim uśmiechem na ustach Zuzanny, Joanny, Anny, Aleksandry i inne Marie oraz Arki, Mateusze i Tadeusze przekonywali swoich kolegów o wielkiej idei niesienia pomocy innym. Ważna sprawa pomóc komuś bezinteresownie.


    „Podboju Portugalii ciąg dalszy…”

    W ostatnim czasie - w dniach od 23.09.2015r. do 02.10.2015r. nad Tagiem gościła kolejna grupa nauczycieli Zespołu Szkół im. W. Witosa. Nauczyciele brali udział w stażu finansowanym ze środków Unii Europejskiej, który zakładał realizację projektu pod tytułem: „Wzbogacanie warsztatu zawodowego nauczycieli przedmiotów gastronomicznych przez nabywanie nowych umiejętności”. Celem projektu było wspieranie rozwoju szkolnictwa zawodowego poprzez wymianę doświadczeń. Program pobytu był bardzo bogaty. Dzięki spotkaniu z przedstawicielami edukacji Portugalii oraz wizytom w szkołach nauczyciele mogli poznać system kształcenia zawodowego tego kraju. Poza obowiązkami wynikającymi z realizacji założeń projektu wyjazd do Portugalii był także okazją do poznania kultury, obyczajów, a także zwiedzenia najciekawszych zakątków tego pięknego kraju. Jak zgodnie twierdzą nauczyciele, staż „Nad Oceanem” był nie tylko niezwykle ciekawym doświadczeniem, po którym pozostaną cudowne, niezapomniane wspomnienia, ale także był przykładem funkcjonowania dobrych praktyk w sferze kształcenia zawodowego.


    Staże w Portugalii Staże w Portugalii Staże w Portugalii


    Gratulacje dla Mateusza

    Dnia 16 listopada 2015 r. w Auli Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie odbyła się uroczystość wręczenia dyplomów stypendystom Prezesa Rady Ministra oraz Ministra Edukacji Narodowej.

    Wśród nagrodzonych znalazł się uczeń naszej szkoły Mateusz Mglej z klasy 4 LG. Mateusz uzyskał w roku szkolnym 2014/15 najlepszą średnią w szkole (5,21). Dyplom odebrał z rąk Małopolskiego Kuratora Oświaty Pana Aleksandra Palczewskiego. Podczas uroczystości towarzyszyli Mateuszowi wychowawca Pani mgr Katarzyna Staszak oraz rodzice.Naszemu stypendyście gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.


    Stypedium Ministra Stypedium Ministra Stypedium Ministra Stypedium Ministra


    Uroczyste obchody Święta Niepodległości

    W tym tygodniu obchodziliśmy 97. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. To Narodowe Święto w naszej szkole uczczono podczas uroczystego apelu, który odbył się we wtorek 10 listopada.

    Mimo iż środa była dniem wolnym od zajęć dydaktycznych, delegacja naszej szkoły wzięła udział w uroczystej Mszy Świętej za Ojczyznę. Złożyliśmy również kwiaty pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego.

    Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy 2TE wraz z opiekunami: Panią Anną Halawą i Panią Lucyną Pacygą.


    Apel Niepodległościowy Apel Niepodległościowy Apel Niepodległościowy


    XXXII Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy Turystyczno-Krajoznawczej

    Uczniowie Zespołu Szkół im. W. Witosa wzięli udział w XXXII Ogólnopolskiej Olimpiadzie Wiedzy Turystyczno-Krajoznawczej L.Z.S. p.n. „Polska – Benelux – Unia Europejska” w dniach 6-8.11.2015r. w Zakopanym. Celem tej olimpiady było upowszechnianie wiedzy o Unii Europejskiej; poznanie walorów turystyczno-krajoznawczych oraz dorobku kulturowego krajów Beneluxu; rozwijanie zainteresowań krajoznawstwem i turystyką kwalifikowaną, propagowanie rozwijania turystycznej współpracy międzynarodowej; kształtowanie pozytywnego wizerunku Polski i promocja regionu Karpat.Czytaj dalej


    Olimpiada Olimpiada Olimpiada Olimpiada

    Logistycy wrócili ze stażu zawodowego w Grecji

    W październiku 2015 r. grupa 16 uczniów kształcących się na kierunku logistyka z naszej szkoły uczestniczyła w dwutygodniowym stażu zawodowym w Grecji, w ramach projektu „Logistyk na rynku europejskim – staże zagraniczne”, o numerze 2015-1-PL01-KA102-06127. Organizacją wysyłającą młodzież na ten projekt była Finea Sp. z o.o. a organizacją goszczącą Kika Mobility Center (www.kikamobility.eu).więcej



    Projekt "Europejski model kształcenia zawodowego w praktyce"

    W ramach projektu pt. „Europejski model kształcenia zawodowego w praktyce” 31 uczniów z Zespołu Szkół im. W. Witosa z Suchej Beskidzkiej wyjechało do Grecji na staż zawodowy zorganizowany przez firmę Grupa Montownia – koordynatora projektu oraz organizację partnerską Kokkino Nero Mobility. Grupa 20 hotelarzy i 11 gastronomów z ZS im. W. Witosa w Suchej Beskidzkiej wyjechała na 28- dniowy staż zagraniczny, który został poprzedzony zajęciami przygotowującymi do odbycia mobilności zagranicznej, odbywającymi się w szkole.

    Celem projektu było zwiększenie mobilności zawodowej uczniów, dzięki zdobyciu praktycznego doświadczenia w branży hotelarskiej i gastronomicznej w środowisku międzynarodowym, oraz podwyższenie kwalifikacji zawodowych uczniów. Cele pośrednie tj. poznanie przez uczniów zasad funkcjonowania zagranicznych przedsiębiorstw z branży hotelarskiej i gastronomicznej , przełamanie bariery językowej ( specjalistyczne słownictwo dla danej branży), wykształcenie postaw przedsiębiorczych i mobilnych oraz postaw asertywnych zwiększyły ich samoocenę i wiarę we własne możliwości.więcej


    Kolejne 2-tygodniowe staże naszych gastronomów w Grecji

    W dniach 4-18  października 2015 r. 11 uczniów naszej szkoły, kształcących się na kierunku gastronomia, odbyło 2-tygodniowy staż zawodowy w Grecji, którego organizatorem była firma Flying Colours. Praktyki odbyły się w ramach projektu „Praktyki zagraniczne szansą na poprawę jakości edukacji zawodowej w regionie i wyrównanie szans młodzieży kształcącej się w branży związanej z gastronomią i hotelarstwem”. Projekt realizowany był przy wsparciu programu Unii Europejskiej Erasmus+.
    Opiekunami wyjazdu z ramienia naszej szkoły byli  mgr Anna Paleczna-Wybranowska oraz mgr Monika Syc-Pustułka więcej


    Staże w grecji Staże w grecji Staże w grecji Staże w grecji Staże w grecji


    Od Witosa do Tsiprasa czyli z ziemi polskiej do greckiej

    W dniach od 14 do 27 października 2015 roku uczniowie ZS im. W. Witosa w Suchej Beskidzkiej wraz z opiekunami: wicedyrektor mgr Danutą Pindel-Nowak, mgr Anną Zaczek, mgr Renatą Pochopień i mgr Markiem Stasiakiem już po raz trzeci uczestniczyli w 2-tygodniowym stażu zawodowym w Grecji - Erasmus Plus projekt - "Zdrowe rewolucje kulinarne". Więcej


    Staże w Grecji Staże w Grecji Staże w Grecji Staże w Grecji Staże w Grecji Staże w Grecji Staże w Grecji Staże w Grecji Staże w Grecji

    WITOS podbija Portugalię

    Nauczyciele Zespołu Szkół im. Wincentego Witosa w Portugalii


    W dniach 16-26 września 2015 roku 10 nauczycieli przedmiotów teoretycznych i zawodowych z Witosa związanych z gastronomią udało się na staż do odległej Portugali. Wyjazd finansowany był całkowicie ze środków UE, w ramach programu operacyjnego PO_WER Wiedza-Edukacja-Rozwój i zakładał realizację projektu pod tytułem: Wzbogacanie warsztatu zawodowego nauczycieli przedmiotów gastronomicznych przez nabywanie nowych umiejętności.Więcej


    Staże w Portugalii Staże w Portugalii Staże w Portugalii Staże w Portugalii Staże w Portugalii Staże w Portugalii Staże w Portugalii Staże w Portugalii Staże w Portugalii


    Młodzieżowe wybory parlamentarne

    W dniu 19 października 2015 roku w naszej szkole odbyły się wybory parlamentarne przy współpracy organizacji CEO – Centrum Edukacji Obywatelskiej. Członkowie szkolnego klubu Europejskiego – uczniowie z klasy 2GA oraz 3TE wraz z opiekunem SKE panią mgr Elżbietą Widlarz przeprowadzili młodzieżowe wybory parlamentarne. Uczniowie z wszystkich klas mieli możliwość zagłosowania podczas przerw szkolnych na jeden z jedenastu komitetów wyborczych. Frekwencja wynosiła 77%. I miejsce 131 głosów – Komitet Wyborczy „ Kukiz 15”, drugie 113 głosów - Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość, trzecie 98 głosów- Komitet Wyborczy Korwin, 4 miejsce - Komitet Wyborczy Platforma Obywatelska, 5 miejsce po 29 głosów - Komitety Wyborcze Grzegorza Brauna i Zbigniewa Stonogi, 7 miejsce po 10 głosów – Koalicyjny Komitet Wyborczy Zjednoczona Lewica SLD oraz Komitet Wyborczy Ryszarda Petru, kolejne miejsca to Komitet wyborczy Samoobrony – 7 głosów , Komitet wyborczy Polskie stronnictwo Ludowe- 6 głosów oraz ostatnie miejsce z jednym głosem Komitet Wyborczy Partia Razem.


    Wybory Wybory Wybory Wybory Wybory


    Dzień Edukacji Narodowej

    Takie będą Rzeczpospolite, jakie ich młodzieży chowanie…. Tymi słowami rozpoczął swoje przemówienie Pan dyrektor Marek Kwak, witając zebranych na apelu z okazji Dnia Edukacji Narodowej.

    Jest to dzień szczególny, ponieważ mamy okazję wyrazić wdzięczność i podziękowania nauczycielom za trud włożony w naszą edukację i wychowanie, za cierpliwość i serce, które wkładają w swoją pracę.

    Na uroczystej akademii odbyło się ślubowanie klas pierwszych oraz przekazanie sztandaru. W tym roku miano najlepszej klasy – klasy sztandarowej zyskała klasa 2 TE, której wychowawcą jest Pani mgr Anna Halawa. Klasie i wychowawcy gratulujemy !


    Apel KEN Apel KEN Apel KEN Apel KEN Apel KEN Apel KEN


    Z wizytą w SOSW w Makowie Podhalańskim

    W poniedziałek 05.10.2015 roku członkowie Szkolnego Koła Caritas wraz z opiekunami: panią Beatą Konieczną i panią Anną Halawą, odwiedzili podopiecznych Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Makowie Podhalańskim. Wizyty te już na stałe wpisały się w kalendarz działań SKC. Tym razem wolontariuszki miały okazję pracować z najstarszą grupą wychowanków. Było wesoło i smacznie. Spotkanie zakończyło się konsumpcją przygotowanej wspólnie sałatki owocowej. Następna wizyta już w listopadzie – nasze wolontariuszki otrzymały zaproszenie na wspólną zabawę andrzejkową.


    Caritas SOSW Caritas SOSW


    X edycja rajdu edukacyjnego Szlakami Żołnierzy Wyklętych

    W dniach 2–4 października 2015 r. Milena Rajchel, Maria Pasierb, Dominika Baran, Joanna Górecka, Robert Stanaszek, Jakub Chrząszcz i Szymon Piaseczny wraz z opiekunem Anną Żaczek reprezentowali naszą szkołę podczas X edycji rajdu edukacyjnego Szlakami Żołnierzy Wyklętych mjr. Józefa Kurasia „Orła”, „Ognia” oraz w Zlocie Partyzanckim w setną rocznicę urodzin mjr. Józefa Kurasia „Ognia” 1915-2015. Głównymi organizatorami tegorocznego rajdu byli: Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie, Podhalańska Grupa Rekonstrukcji Historycznej Zgrupowanie Partyzanckie „Błyskawica” i Fundacja „Pamięć i Wolność” w Waksmundzie. Celem rajdu było poznanie niepodległościowego podziemia zbrojnego lat 1939-1949 i oddziałów operujących na terenie Beskidu Wyspowego i Gorców oraz dotarcie do miej i obiektów – świadków historii. Nasz patrol przyjął nazwę – „Laluś”, na cześć ostatniego partyzanta Żołnierzy Wyklętych, Józefa Franczaka.


    Rajd Wyklęci Rajd Wyklęci Rajd Wyklęci Rajd Wyklęci Rajd Wyklęci


    Rajd "Babia Góra"

    24 września grupa SKKT "Wędrowiec" wraz z klasą 2 Ga pod opieką Anny Żaczek i Tomasza Pituły wzięła udział w czterdziestym ósmym rajdzie "Babia Góra - 2015". Towarzyszyło mu hasło „Czyste góry dla turystów – Dzięki turystom” i pokonując kolejne odcinki drogi na szczyt Babiej Góry można było się przekonać o jego prawdziwości. Pomimo gęstej mgły i chwilami dość silnego wiatru cel wyprawy został osiągnięty - grupa dotarła na Diablak i po wykonaniu pamiątkowego zdjęcia ruszyła w drogę powrotną. Meta rajdu znajdowała się przy skansenie im. Józefa Żaka (Zawoja, Markowe Rówienki), gdzie oczekiwała na wszystkich ciepła herbata i pieczone kiełbaski. Następnie odbyło się przyjęcie dwóch nowych członków do SKTT Wędrowiec - Dominiki i Damiana. Po odczytaniu Karty Turysty otrzymali legitymacje od prezesa oddziału PTTK w Suchej Beskidzkiej - Jana Malagi. Chociaż tym razem widoczność nie dopisała, nie ma czym się martwić - na pewno będą jeszcze okazje, aby wybrać się na Babią Górę i nacieszyć się roztaczającymi się z niej pięknymi widokami.


    Rajd Babia Góra Rajd Babia Góra Rajd Babia Góra Rajd Babia Góra Rajd Babia Góra


    XVI Rajd Turystyczny Szlakiem Ks. Kardynała Karola Wojtyły

    Na rozpoczęcie sezonu turystycznego w roku szkolnym 2015/2016 udaliśmy się w dniu 9.09.2015r na XVI Rajd Turystyczny Szlakiem Ks. Kardynała Karola Wojtyły: „W drodze ku Światowym Dniom Młodzieży - Kraków 2016".

    Rajd odbył się w 37. rocznicę ostatniej wędrówki w polskie góry kardynała Karola Wojtyły, tuż przed wyborem na Stolicę Piotrową. Rajd rozpoczął się o godz. 8.30 Mszą św. w kościele Matki Boskiej Częstochowskiej w Skawicy w intencji dobrego przygotowania młodzieży do Światowych Dni w Krakowie. Po Mszy św. nastąpiło złożenie kwiatów przy pomniku św. Jana Pawła II. Wszyscy uczestnicy rajdu zostali przewiezieni autokarami na Suchą Górę. Stamtąd wyruszyliśmy szlakiem niebieskim którym kiedyś wędrował kardynał Karol Wojtyła wraz z obecnym metropolitą krakowskim kardynałem Stanisławem Dziwiszem.

    Trasa rajdu wiodła poprzez lasy i liczne wzniesienia, z których rozciągają się malownicze widoki. Warto było podjąć trudy wędrówki by dotrzeć do celu. W nasze szeregi wstąpili: Klaudia i Damian, którzy otrzymali legitymacje PTTK. Życzymy im wielu wspaniałych wypraw i cudownych widoków


    Rajd im. Kard Karola Wojtyły Rajd im. Kard Karola Wojtyły Rajd im. Kard Karola Wojtyły Rajd im. Kard Karola Wojtyły


    Witos promuje najlepszych!

    W dniach od 15 do 30 czerwca uczniowie z ZS im. W. Witosa w Suchej Beskidzkiej z opiekunami mgr Bożeną Bałos i mgr Aneta Drobny uczestniczyli w 2-tygodniowym stażu zawodowym w Grecji w ramach projektu: "Staże zagraniczne dla uczniów i absolwentów szkół zawodowych oraz szkolenia kadry kształcenia zawodowego" .Do projektu zostali zakwalifikowani uczniowie z klas drugich technikum gastronomicznego i zasadniczej szkoły zawodowej w zawodzie kucharz wyróżniający się bardzo dobrymi wynikami w nauce, wysoka frekwencja i aktywnością w życiu szkoły. Stażyści zamieszkali w hotelu Delphi Beach w miejscowości Eratini, tuż nad brzegiem morza, Również w tym trzygwiazdkowym hotelu pod czujnym okiem menadżera hotelu Avgoustinosa Lavdasa poznawali w czasie stażu specyfikę pracy na różnych stanowiskach, w kuchni, w recepcji, przy obsłudze pokoi. W czasie pobytu w Grecji uczniowie zwiedzili Korynt, Delfy, Epidauros, Lepanto- czyli serce starożytnej Grecji, poznali bogactwo antycznej kultury i tradycji zwiedzając z przewodnikiem te piękne miejsca, które do tej pory znali z podręczników lub albumów. Niewątpliwą atrakcja było również zwiedzanie Aten z wizytą na Akropolu, udziałem w niezwykłej zmianie warty przed greckim parlamentem. Pobyt w Atenach zakończyliśmy wizytą polskiej ambasadzie, gdzie pracownicy Departamentu Gospodarki i Handlu przedstawili nam w formie prezentacji wyniki współpracy gospodarczej Polski i Grecji. Wrażeń dopełniły zwiedzanie Belgradu i Macedonii z jej wielokulturową stolicą Skopje. Uczniowie mieli możliwość poznania państw aspirujących do członkowstwa w Unii Europejskiej, dzięki rozmowom z Serbami i Macedończykami mogliśmy poznać kulturę, obyczaje tych krajów oraz problemy ich mieszkańców. Wszyscy uczniowie byli bardzo zadowoleni z udziału w stażu, który wzbogacił nie tylko ich umiejętności zawodowe, ale również poszerzył wiedzę humanistyczną i geograficzną. Warto dodać, że kolejna grupa młodzieży z Witosa wyjedzie na taki sam staż we wrześniu!


    Staże w Grecji Staże w Grecji Staże w Grecji Staże w Grecji Staże w Grecji Staże w Grecji Staże w Grecji Staże w Grecji Staże w Grecji Staże w Grecji Staże w Grecji Staże w Grecji



    SEZON TURYSTYCZNY W ROKU SZKOLNYM 2015/2016 - ROZPOCZĘTY !!!


    Zapisz się do SZKOLNEGO KOŁA TURYSTYCZNO-KRAJOZNAWCZEGO "WĘDROWIEC"

    Chcesz należeć do Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego, aktywnie spędzać czas, przemierzać szlaki Beskidów, Pienin, Tatr i Podhala, zdobywać punkty do Górskiej Odznaki Turystycznej GOT to zapisz sie do SKKT „Wędrowiec”. Zaprasza opiekun Koła:mgr Anna Żaczek.
    Szkolne Koło Krajoznawczo – Turystyczne „Wędrowiec” zaprasza na górskie rajdy


  • Rajd górski „Babia Góra 2015” – 24.09.2015r
    Trasa: Przełęcz Krowiarki- Sokolica – Babia Góra- Markowe Szczawiny- skansen Zawoja Markowa

  • Rajd szlakami żołnierzy wyklętych – 2-4.10.2015r
    Trasa: Turbacz

  • Rajd Podbabiogórskie Miasta – 7.10.2015r.
    Trasa: Sucha Beskidzka – Mioduszyna – Makowska Góra – Maków Podhalański

  • Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy Turystycznej – 6-8.11.2015r.
    Miejsce: Zakopane

  • Zapisy na rajdy i do SKKT „Wędrowiec” przyjmuje pani mgr Anna Żaczek >