Zespół Szkół im. W.Witosa w Suchej Beskidzkiej












link do facebook zs Witos
link do facebook zs SKKT wędrowiec

Certyfikaty




Współpraca











Towarzystwo Propagowania Zdrowej Żywności


Projekt „Zapobieganie nadwadze i otyłości oraz chorobom przewlekłym poprzez edukację społeczeństwa w zakresie żywienia i aktywności fizycznej” współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.

ulotka

Prezentacja w LO realizacji ścieżki regionalnej w ZS im W. Witosa

Dnia 05.06.2013r w Liceum Ogólnokształcącym w Suchej Besk. odbyła się konferencja dla dyrektorów szkół organizowana przez Delegaturę KO w Wadowicach .Tematem wiodącym była „TOŻSAMOŚĆ KULTUROWA ZBIOROWOŚCI LOKALNEJ” Nasza szkoła przygotowała prezentację pt „REALIZACJA ŚCIEŻKI REGIONALNEJW ZS IM. W. WITOSA.”

Namacalnym dowodem realizacji ścieżki regionalnej była również prezentacja nakrytego stołu góralskiego oraz własnoręcznie upieczonego przez młodzież wg dawnych receptur chleba na zakwasie wraz ze smakowitymi dodatkami takimi jak: masło szczypiorkowe, czosnkowe, smalec wiejski i inne

Wszyscy degustujący byli pod wrażeniem umiejętności zawodowych uczniów.Prezentacja została opracowana przez mgr inż. Halinę Miśkowiec wraz z klasą III TGA. Za wyjątkowe zaangażowanie w organizację tego przedsięwzięcia , na wyróżnienie zasługują uczniowie : Ducha Barbara, Grajny Przemysław, Kudzia Katarzyna , Oleksyk Angelika, Tatara Ewelina



LO - prezentacja LO - prezentacja LO - prezentacja LO - prezentacja

Propagowanie zdrowej żywności w ramach "Dnia Otwartego Szkoły"

W dniu 16 marca 2013r. uczniowie kl. III TGA w ramach "Dnia Otwartego Szkoły" propagowali zdrową żywność.Przygotowali stoisko z własnoręcznie wypieczonym na zakwasie pełnoziarnistym chlebem, które cieszyło się dużym zainteresowaniem wśród odwiedzających naszą szkołę gimnazjalistów i ich rodziców.

Na kiermaszu przygotowanym przez młodzież znalazły się bochenki chleba z ciekawymi dodatkami takimi jak: orzechy, zioła prowansalskie, śliwki suszone, oregano, bazylia.

Przygotowujące wystawę uczennice: Natalia Paleczna, Renata Pietrusa, Beata Rusin, rozdawały receptury i udzielały praktycznych rad dotyczących wykonania pieczywa. W tym temacie czuły się dobrze i pewnie, gdyż każdy uczeń z tej klasy opanował umiejętność wypieku chleba i kontynuuje ją teraz w domu rodzinnym.

Celem tych działań jest promowanie większego stosowania w żywieniu ziół oraz tak ważnych i zdrowych dla naszego organizmu produktów jak: sezam, słonecznik, pestki dyni, siemię lniane

Dodatkową atrakcją dla wszystkich odwiedzających naszą szkołę w tym dniu był pokaz sporządzania owoców flambirowanych, i kawy po irlandzku.Angelika Oleksyk i Beata Pacyga bardzo profesjonalnie przygotowywały w/w wymienione desery.

opr. Halina Miśkowiec


dzien Otwarty Szkoły - propagowanie dzien Otwarty Szkoły - propagowanie dzien Otwarty Szkoły - propagowanie dzien Otwarty Szkoły - propagowanie dzien Otwarty Szkoły - propagowanie dzien Otwarty Szkoły - propagowanie dzien Otwarty Szkoły - propagowanie dzien Otwarty Szkoły - propagowanie

NORDIK VOLKING

12.IX 2012r Wycieczka zawodowo- turystyczna do Zakopanego- klasa II TG – Kucharz. Celem tej wycieczki było zapoznanie młodzieży z produkcją regionalnych „oscypków”.Ponieważ ich produkcja odbywa się w nietypowych miejscach, często oddalonych od siebie- piesza wędrówka była więc nieodzowna. Postanowiliśmy połączyć – przyjemne z pożytecznym. Połączenie pieszej wycieczki z NORDIK VOLKING nam jako opiekunom i młodzieży bardzo się spodobał. Dla dużej ilości młodzieży był to pierwszy kontakt z nordik volking – wszyscy byli bardzo zadowoleni, myślę więc, że nie ostatni. W wycieczce wzięła udział p. v-ce dyr. ds. wychowawczych mgr Halina Targosz-Oprzędek. Opiekunowie: Halina Miśkowiec, Bogumiła Bałos.

opr. Halina Miśkowiec


zakopane-nordic zakopane-nordic zakopane-nordic zakopane-nordic

ŚWIĄTECZNY ŻUREK

W ramach działań TOWARZYSTWA PROPAGOWANIA ZDROWEJ ŻYWNOŚCI dn.21.XII 2012r młodzież z klasy III TGA Emilia Gielata i Basia Ducha prowadziły kiermasz z własnoręcznie ukiszonym świątecznym żurkiem. Kiermasz cieszył się dużym powodzeniem. Akcja zostanie powtórzona przed świętami wielkanocnymi, w nieco większym rozmiarze.

Celem działań było zainteresowanie tak prostą i łatwą metodą kiszenia w warunkach domowych żurku.

Jak samemu ukisić żurek?

½ szklanki razowej mąki żytniej, zalać dwoma szklankami letniej przegotowanej wody. Dodać skórkę z chleba, czosnek, liść laurowy, ziele ang. Można dodać łyżeczkę płatków owsianych. Przechowywać w temp. pokojowej i za 2-3 dni mamy „bazę” do wykonania pysznego żurku.

opr. Halina Miśkowiec


zurek2 zurek1 zurek3

TYDZIEŃ CHLEBA NA ZAKWASIE W SZKOLE 2012

Impreza zorganizowana w odpowiedzi na apel wystosowany do szkół przez Fundację Dobre Życie. Patronat nad kampanią objął Minister Edukacji Narodowej oraz Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Kampania jest znakomitą okazją do zachęcenia uczniów, aby zadbali o swoje zdrowie i zwracali uwagę na to co jedzą. Może pokaz wykonania ciasta chlebowego na zakwasie, który w gruncie rzeczy jest bardzo prosty, zachęci młodych ludzi do pieczenia chleba w domu. Wystawy i prelekcje promujące zdrowe odżywianie są stałym programem działań nauczycieli i uczniów w Zespole Szkół im. Wincentego Witosa.

Program:
• Projekcja filmu dotycząca produkcji chleba
• Prelekcje dla młodzieży naszej szkoły i zaproszonej młodzieży z gimnazjum na temat zdrowotnych właściwości chleba pieczonego na zakwasie.
• Pokaz wykonania ciasta chlebowego z dodatkiem mięty i rozmarynu.
• Wystawa różnych zbóż, ziaren zbóż oraz produkowanych z nich mąk.
• Degustacja upieczonego przez młodzież klas gastronomicznych chleba i bułek z różnymi smakowymi dodatkami jak: masło koperkowe, szczypiorkowe, znakomite dodatki pochodzące z kuchni włoskiej na bazie oliwek zielonych i czarnych, dipy oraz wiele innych.

W akcji bardzo licznie wzięła udział:
- młodzież naszej szkoły /ok. 200 osób/ wraz z nauczycielami
- przedstawiciele Państwowego Inspektora Sanitarnego w Suchej Beskidzkiej - podziękowanie
- nauczyciele i uczniowie Gimnazjum w Suchej Beskidzkiej- podziękowanie


chlebnazakwasie1 chlebnazakwasie2 chlebnazakwasie4 chlebnazakwasie5

Dlaczego CHLEB ŻYTNI NA ZAKWASIE ?
• ma niepowtarzalny smak
• korzystne cechy żywieniowe
• zawiera błonnik „wymiatacz szkodliwych substancji”
• bakterie kwasu mlekowego w nim zawarte mają ważne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania przewodu pokarmowego
• naturalny zakwas zawarty w chlebie żytnim, razowym, wpływa na przyswajanie wapnia, żelaza
• zakwas działa leczniczo w przewlekłych chorobach wątroby, nerek, trzustki

Pieczywo białe pozbawione jest składników odżywczych.

Zależy nam na podniesieniu świadomości konsumenta – co je, który będzie odporny na różne „chwyty marketingowe” i nie pozostanie biernym odbiorcą produktów, które proponują nam producenci.

Koordynator imprezy: Halina Miśkowiec z klasą III TG /żywienie/

Do zorganizowania włączyli się również nauczyciele: B. Bałos, Z. Bąbol, J. Hulbój,B. Lipka, K. Maciejowski, B. Polak, R. Pochopień, M. Panek,I. Śliwa.

opr. Halina Miśkowiec


chlebnazakwasie6 chlebnazakwasie13 chlebnazakwasie18 chlebnazakwasie17

chlebnazakwasie03 chlebnazakwasie21 chlebnazakwasie22

„ZDROWIE I URODA DLA RODZINY- RODZINO TRZYMAJ FORMĘ”

Dnia 26.V. 2012r . młodzież klas gastronomicznych i nauczyciele przedmiotów gastronomicznych Zespołu Szkół im. W. Witosa w Suchej Beskidzkiej przygotowali oprawę gastronomiczną akcji profilaktycznej: „ZDROWIE I URODA DLA RODZINY- RODZINO TRZYMAJ FORMĘ” organizowaną przez ZOZ w Suchej Beskidzkiej.

W organizowanym „Pikniku” wzięło udział ok. 300-tu mieszkańców Makowa Podhalańskiego oraz okolicznych miejscowości.

Bufety z kolorowymi przekąskami przygotowanymi przez młodzież cieszyły się dużym powodzeniem. Serwowano „zdrowe” potrawy – cocktaile mleczne i warzywne, tartaletki z brokułami, kanapki z pastami o różnych smakach, surówki owocowe i warzywne oraz wiele innych.


W przygotowaniu i obsłudze imprezy brały udział: Halina Miśkowiec, Janina Hulbój,Barbara Polak,Izabela Śliwa.

Całość koordynowała Renata Pochopień.


zoz zoz3.JPG zoz4.JPG zoz5.JPG

Profilaktyczne przedstawienie "Groźny Wirus AH1N1"

20.XI. 2010r- „GROŹNY WIRUS AH1 N1” – to niebezpieczna odmiana choroby zwana „świńską grypą”. W obliczu rozprzestrzeniającej się na naszym terenie tej choroby, klasa IV TG a wraz z p. Haliną Miśkowiec przygotowała profilaktyczne przedstawienie, którego celem było uświadomienie młodzieży, że w dużej mierze uchronić się przed wirusem mogą przez dbanie o odporność swojego organizmu- tj stosowanie właściwej diety – zawierającej dużą ilość witaminy C i warzyw zawierających fitoncydy,/ cebula, czosnek/.

Młodzież z dużym zaangażowaniem:

  • wygłaszała prelekcje na temat najczęstszych przyczyn zachorowań
  • zorganizowała również pokaz mody na zimowe dni
  • polecała sprawdzone sposoby „babć” chroniące przed przeziębieniem (syrop z cebuli, sok malinowy, mleko z miodem, sok z aronii)
  • przygotowała „scenki” przedstawiające najczęstsze drogi zakażeń, obrazowo trafiające do odbiorców
  • przygotowała materiały dla wychowawców do wykorzystania na lekcjach
  • Biorące udział w happeningu klasy doceniły wysiłek młodzieży, nagradzając ją gromkimi brawami

    opr. Halina Miśkowiec i ITGA oraz IV klasa TGA


    AH1N1 AH1N1 AH1N1

    Bezpieczne grzybobranie

    Klasa III TGa wraz z p. Haliną Miśkowiec zorganizowała wystawę grzybów jadalnych i trujących bazując na prawdziwych okazach. Szkolny korytarz zamienił się w „leśną łąkę”, obfitującą w różne bardzo dorodne gatunki grzybów – zarówno jadalnych jak i trujących. Celem tej wystawy było przedstawienie niebezpieczeństwa, jakie może nieść za sobą „nieświadome” zbieranie grzybów. Młodzież przedstawiła w swojej prelekcji walory smakowe grzybów i ich zastosowanie w żywieniu. Każdy z uczestników wystawy mógł naocznie porównać tak często mylone i niebezpieczne grzyby jak: muchomor sromotnikowy czy szatan. Nawet wytrawni zbieracze grzybów mieli problemy z odróżnieniem grzybów jadalnych i trujących. Wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem , a zawdzięczam ją ogromnemu zaangażowaniu młodzieży , która po lekcjach „ruszyła w las” i przyniosła piękne okazy grzybów, które mogliśmy wystawić.

    opr. Halina Miśkowiec i III TGA


    Grzybobranie Grzybobranie Grzybobranie Grzybobranie

    Lekcja pokazowa "Zwyczaje Kulinarne w czasie Świąt Bożego Narodzenia w Anglii"

    W dniu 04.12.2008r p. mgr inż. Halina Miśkowiec wraz z p. mgr Mariolą Świerkosz przeprowadziły lekcję pokazową na temat „Zwyczajów Kulinarnych w czasie Świąt Bożego Narodzenia w Anglii”.

    Były to zajęcia praktyczne połączone z lekcją języka angielskiego. Podczas lekcji uczennice klasy drugiej Technikum Hotelarskiego zaprezentowały tradycje i zwyczaje kulinarne związane ze Świętami Bożego Narodzenia w Anglii. Młodzież przygotowała tradycyjne potrawy spożywane w Anglii w okresie świątecznym, przedstawiła sposób wykonania tych potraw. Ponadto zaprezentowały dekoracje świąteczne i związane z tym legendy i wierzenia Anglików.

    Cała lekcja prowadzona była w języku angielskim – nad poprawnością językową czuwała p. mgr Mariola Świerkosz ucząca tą klasę języka angielskiego. Podczas tak przeprowadzonej lekcji młodzież znacznie poszerzyła i utrwaliła swoje słownictwo zawodowe, poznała i opanowała technikę sporządzania potraw spożywanych w Anglii w czasie Świąt Bożego Narodzenia.W lekcji uczestniczył w-ce dyr do spraw dydaktycznych mgr Dariusz Krzeszowiak.


    Lekcja pokazowa Lekcja pokazowa Lekcja pokazowa Lekcja pokazowa

    Program "Szklanka mleka"

    Program "Szklanka mleka" – w ramach działań Towarzystwo propagowania zdrowej żywności – prowadzony był w latach 2005 – 2008r. Program ten prowadzony był przy współpracy z Agencją Rynku Rolnego, która dofinansowywała spożywane przez młodzież mleko. Programem objęto ponad 100 uczniów tygodniowo, akcja ta , to nie było zwykłe " picie" mleka, ale wiązała się głównie z poruszaniem zdrowotnych aspektów spożywania mleka i jego przetworów oraz ich wpływ na prawidłowy rozwój młodego organizmu. Niestety ze względu na to, że dofinansowanie tego programu przestało obejmować młodzież szkół średnich, umowa została rozwiązana – ale ten okres działalności wyrobił u młodzieży pewne nawyki i odpowiednią świadomość zdrowotną.

    opr. Halina Miśkowiec

    Akcja "Zamiast Coca-Coli i Pepsi"

    Zamiast Coca-Coli i Pepsi - akcja prowadzona w latach 2004 – 2005, na przerwach w okresie jesienno-zimowym młodzieży rozdawano ciepłe napoje jabłkowo – cytrynowe. Rozdawane ulotki o niewłaściwym wpływie napojów gazowanych na zdrowie młodego organizmu, nakłaniały do zmiany upodobań.

    Sponsorami tej dwuletniej akcji były : Halina Miśkowiec, Renata Pochopień, Izabela Śliwa

    opr. Halina Miśkowiec

    pomidor

    Ogólnopolski światowy dzień żywności

    Od 2003 roku Towarzystwo aktywnie uczestniczy w organizowanym w naszej szkole programie propagowania zdrowej żywności. W bardzo uroczyste i zakrojone na szeroką skalę działania włączają się wszyscy nauczyciele wydziału gastronomicznego. Akcje te prowadzone są przy współpracy Terenowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Suchej Besk.

    W ramach tych działań przedstawiamy referaty szkoleniowe dotyczące walorów zdrowotnych promowanych warzyw, owoców – przygotowujemy potrawy do degustacji dla młodzieży.

    Wiodące tematyki prowadzonych akcji to: